Ochrana sluchu 


Na ochranu sluchových orgánov slúžia chrániče sluchu, ktoré chránia zamestnanca pred nepriaznivým pôsobením trvalého hluku a impulzného hluku. Útlmová schopnosť OOPP na ochranu sluchu závisí od typu a frekvencie hluku a druhu použitého ochranného prostriedku.

Používajú sa zátkové chrániče sluchu, slúchadlové chrániče sluchu a protihlukové prilby.

Ochrana sluchu je potrebná najmä pri tvarovaní kovov (kovaní, lisovaní, valcovaní, rezaní a pod.), pri práci s pneumatickými strojmi, prístrojmi a náradím, pri práci v blízkosti kompresorov, v textilnom a drevospracujúcom priemysle, pri práci s motorovými reťazovými pílami a krovinorezmi a pod.

Pri výbere OOPP na ochranu sluchu je potrebné dbať na to, aby ich útlmový účinok neprijateľne nezhoršoval rečovú zrozumiteľnosť, rozoznávanie signálov a určovanie smeru hluku. V prípade, kedy je zreteľná komunikácia nevyhnutná, používajú sa chrániče sluchu s interkomunikačným zariadením pre vnútorné dorozumievanie.

Ochranné účinky prostriedkov na ochranu sluchu sa využívajú aj na ochranu uší, resp. sluchových orgánov, proti vniknutiu horúceho, žeravého alebo roztaveného kovu odstrekujúceho pri zváraní a pod.

Na osobnú ochranu sluchu sú k dispozícií tieto typy chráničov sluchu:

•    Pasívne chrániče sluchu – majú len funkciu tlmenia zvuku danú tvarom a použitým materiálom na absorpciu alebo odrazenie zvuku:

  • slúchadlové chrániče, 
  • slúchadlové chrániče pripojené na prilbu, 
  • akustické prilby, 
  • zátkové chrániče (tvarovateľné, s oblúkom), 

Aktívne chrániče sluchu – sú pasívne chrániče s prídavnými funkciami vybavené mechanickými alebo elektronickými komponentmi:

  • hladinovo závislé chrániče sluchu s obnovou zvuku (so zabudovaným elektronickým zvukovým reprodukčným systémom), 
  • pasívne hladinovo závislé chrániče sluchu (s akustickým filtrom), 
  • chrániče sluchu s rovnomerným frekvenčným útlmom, chrániče s aktívnym znižovaním hluku (elektronickým systémom, ktorý zabezpečuje ďalší útlm najmä v oblasti nízkych frekvencií 50 Hz do 500 Hz), 
  • chrániče sluchu s možnosťou komunikácie (drôtový alebo bezdrôtový systém prenosu pracovných a varovných signálov alebo zábavných programov).

Okrem dostatočne účinného útlmu chráničov sluchu v širokom rozsahu frekvencií, nezanedbateľnou požiadavkou je komfort nosenia, hygienická nezávadnosť, životnosť, možnosť údržby a rešpektovanie iných rizík vzhľadom na bezpečnosť pri práci.

Zátkový chránič sluchu – je ochranný prostriedok valcovitého tvaru, ktorý sa vkladá do zvukovodu alebo do priehlbiny pri zvukovode.
Používajú sa najmä penové a plastické chrániče sluchu, ktoré sú tvarovateľné tlakom, resp. konštruované tak, aby sa po vložení do zvukovodu postupným rozpínaním vplyvom pôsobenia teploty ľudského organizmu prispôsobili tvaru zvukovodu.

Zátkové chrániče sluchu sú účinné proti hluku vysokých, stredných aj nízkych frekvencií. Sú pre jednorazové použitie alebo pre viacnásobné použitie v rôznych veľkostiach.

Slúchadlové chrániče sluchu – zabezpečujú nielen ochranu zvukovodu, ale pred prenikajúcim hlukom chránia aj časť lebky. Skladajú sa z dvoch mušieľ s dosahujúcimi reliéfmi, ktoré kryju ušnice a oblasť hlavy za ušami a sú spojené pridržiavacím oblúkom. Používajú sa samostatne, alebo ich možno pripevniť na prilbu.